Umrl je častni član BDS, dr. Luka Pintar

V sredo, 20. septembra 2023 je umrl častni član Botaničnega društva Slovenije dr. Luka Pintar, po izobrazbi zdravnik, priznani pediater in do leta 1991 primarij na Pediatrični kliniki v Ljubljani, hkrati pa ljubitelj rastlin in izreden naravoslovni fotograf. Kot je ob njegovi laudaciji in podelitvi častnega članstva v BDS leta 2015 zapisal mag. Andrej Seliškar, so bile številne fotografije dr. Pintarja med leti 1979 in 1988 objavljene v revijah, predvsem v Proteusu in knjižnih izdajah, npr. v Zakladih Slovenije, Slovenskih gorah ter v koledarjih. Leta 1990 je izšla monografska izdaja Rože na Slovenskem s 319 fotografijami rastlinskih vrst in spremno besedo dr. Toneta Wraberja. Kmalu po izidu te knjige se je Luka Pintar upokojil, zato je lahko s še večjo zavzetostjo iskal nove motive rastlin v bohinjskih hribih, na Krasu, travnikih in poljih v nižini. Njegova želja, da bi nove fotografije objavil v knjigi, se je uresničila leta 2015, ko je izšla publikacija Florula Slovenica – Cvetje slovenske dežele, v kateri je na 700 fotografijah predstavljenih 650 taksonov s spremnim besedilom Andreja Seliškarja. Lahko rečemo, da je dr. Pintar gojil karakterno portretiranje rastlin. Tega cilja pa ne bi mogel doseči, če ne bi imel solidnega botaničnega znanja, ki mu je omogočalo, da najde pri ‘portretiranki’ njene morfološke posebnosti, po katerih rastlino lahko prepoznamo tudi takrat, ko nam pokaže le njen delček.
Objavljal je tudi prispevke o svojih zanimivih botaničnih najdbah, npr. v Proteusu o Islerjevem dvoredniku in strupenih rastlinah. Občni zbor Botaničnega društva Slovenije ga je zato 2. marca 2015 imenoval za častnega člana društva zaradi aktivnega delovanja v društvu in njegovega velikega prispevka k popularizaciji botanike z izvrstnimi fotografijami rastlin.
Ob njegovi smrti družini izrekamo iskreno sožalje. Člani in članice BDS se ga bomo vedno s spoštovanjem spominjali.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja