Ekskurzija Krajinski park Goričko 2021

V soboto, 22. maja 2021, na Mednarodni dan biotske raznovrstnosti, se nas je 12 članov društva odpravilo na spomladansko botanično ekskurzijo na Goričko. Vodili sta jo Stanka Dešnik, direktorica Javnega zavoda Krajinski park Goričko in naša članica Branka Trčak. Najprej smo se ustavili na posesti Brede Smej in Bram D’Honta, ki sta v desetletju bivanja v Prosečki vasi na nekoč degradirani površini ustvarila travniški sadovnjak, kamor se ob ekstenzivni rabi spontano vračajo rastlinske vrste pustih travnikov, npr. Nissolejev grahor, peteroštevna prženka, dolgodlakava škržolica, več vrst kukavičevk in mnoge druge. V Fokovcih smo prehodili nekaj njiv in travnik, ki ga je za namen ohranjanja biotske raznovrstnosti tri leta v projektu Gorička krajina s košno ohranjal Javni zavod Krajinski park Goričko; popisali smo srebrni petoprstnik, vijoličasti lučnik, plavico, v vodi kolmež. Tudi ob znameniti Rotundi v Selu smo opravili popis flore. Zadnja točka je bil vlažen travnik v Kobilju, kjer smo našli brstični kamnokreč, sibirsko peruniko, rumeno maslenico…. Pred odhodom domov smo se ob Bukovniškem jezeru dodobra opomogli ob langašu, dödolih in drugih prekmurskih dobrotah.

Zapisala: Valerija Babij